Czerwiec 2023 Pride Month – miesiąc dumy LGBT. Poświęcony świętowaniu i upamiętnieniu dumy lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Miesiąc Dumy rozpoczął się po zamieszkach w Stonewall, serii protestów na rzecz wyzwolenia gejów w 1969 roku i od tego czasu rozprzestrzenił się poza Stany Zjednoczone, coraz śmielej obchodzony także w Polsce. Jak jest przyjmowany, jakie treści z sobą niesie w tym roku? – pytam Michała Wysockiego współprzewodniczącego Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Bydgoszczy, aktywnego działacza na rzecz praw mniejszości.
– Dla mnie Pride Month to świętowanie bycia sobą, oczywiście nie tylko od 1 do 30 czerwca. Pride Month symbolizuje okres radosnego i dumnego afirmowania życia w zgodzie ze sobą i z własną tożsamością. Pomimo, że następuje powolna, ale jednak zmiana w podejściu do tej społeczności, to życie osób LGBT+ jest w Polsce bardzo trudne. Czwarty rok z rzędu Polska zajmuje ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w ogólnoeuropejskim rankingu badającym poziom równouprawnienia osób LGBT+.
Polsce brak prawodawstwa dotyczącego tęczowych rodzin, ścigania i karania przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści oraz ustaw chroniących prawa osób interpłciowych.
Nagonka partii rządzącej na tę społeczność zrobiła swoje i często nadal przeważają stereotypy głoszone na nasz temat. Oprócz trudów życia codziennego musimy borykać się chociażby ze stresem mniejszościowym.
Tegoroczny Pride Month to nadzieje i oczekiwania. Chciałbym takiej Polski, w której nie będzie trzeba walczyć o parady równości, a prezydent kraju nie będzie nazywał nas ideologią. To nadzieja, że nie będzie homofobicznych przekazów w mediach, oczekiwanie, żeby nikt nie zrywał tęczowych flag, a my będziemy mogli brać śluby, zawierać związki partnerskie, dziedziczyć, brać wspólnie kredyty i wieść spokojne życie rodzinne. Aby tak się stało, potrzeba działań zarówno na szczeblu samorządowym, jak i krajowym. Im więcej osób ze społeczności LGBT+ będzie w samorządach i parlamencie, tym będzie większa szansa na zmianę społeczną w naszym kraju.
Nasz punkt widzenia musi być brany pod uwagę, a my musimy mieć możliwości, aby go przedstawiać. A tym, którzy uważają nas za margines społeczeństwa chcę przypomnieć, że jest nas w Polsce 2 miliony.
Miesiąc dumy – to także dobra okazja, aby wspierać różnorodność w miejscach pracy, chociażby przez edukowanie pracowników na ten temat.
My, na lewicy, jesteśmy konsekwentni w dziedzinie propagowania równości, składamy w sejmie (na razie do marszałkowskiej zamrażarki) projekty ustaw o równości małżeńskiej, ochronie przed przemocą, a takie ustawy mogą pomóc przywrócić normalność w Polsce. Od momentu, kiedy jestem publicznie wyautowany, uważam, że najlepszą bronią przeciw homofobii, bifobii, transfobii jest widoczność. Zajmuję się wieloma sprawami społecznymi, miejskimi, udzielam się politycznie i nigdy nie ukrywam kim jestem. Happy Pride Month!”.
notowała N. Michalak
14 czerwca 2023 r.